Hämeenlinnassa 7.-9.6.2027
Ilmoittautuminen 12.4.-9.5.2027
UUDEN KAUDEN KILPAILUOHJELMIEN SISÄÄNAJO
Ota vahva aloitus uusien ja päivitettyjen kilpailuohjelmien harjoitteluun!
ICERY:n Taitoluistelijoiden kesäkuun tehopäivät on suunnattu ensisijaisesti ISU-sarjoissa kilpaileville luistelijoille.
Kesäkuun Tehopäivillä keskitytään kilpailuohjelmien harjoitteluun, hiomiseen ja uusien koreografioiden sisäänajoon. Tavoitteena on nostaa ohjelmien laatupisteitä ja saada uusien ohjelmien harjoittelu heti alusta alkaen tehokkaaksi.
Tehopäivillä hiomme ohjelmien rakennetta, suorituksen puhtautta ja liikekieltä – juuri niitä osa-alueita, jotka nostavat komponenttipisteitä kilpailuissa.
Valmentajina toimivat yli kaksikymmentä vuotta kilpailuohjelmien parissa työskennelleet ammattivalmentajat ja koreografit Anniina Jokinen ja Anu Valkeinen.
Kolmen päivän valmennusjakso sisältää päivittäin harjoituksia sekä maalla että jäällä. Tehopäiville otetaan rajattu määrä osallistujia, jotta valmennus on yksilöllistä ja jokaisen tarpeet huomioivaa.
TEHOPÄIVÄT JÄRJESTETÄÄN HÄMEENLINNASSA 7.-9.6.2027
Tehopäivien tavoite
1. Nostaa kilpailuohjelman laatutekijöitä ja löytää keinoja tehokkaaseen ja laadukkaaseen ohjelmaharjoitteluun läpi kauden.
– Käydään läpi ohjelman ongelmakohtia ja vaikeita osioita, jotta suoritusvarmuus paranee.
– Keskitytään perusluistelussa askelten ja siirtymien selkeyteen ja laatuun, vauhdin vaihteluiden ja tilankäytön maksimoimiseksi.
– Huomioidaan liikkeiden viimeistely niin ilmaisullisen, kuin teknisen puhtauden näkökulmasta.
2. Teknisten elementtien harjoittelu osaksi ehjää ja laadukasta ohjelmakokonaisuutta.
– Hyppyjen ja piruettien sisään- ja ulostulot.
– Vauhdin ja rytmin säilyttäminen kokonaisuudessa. (Siirtymät + elementit)
– Elementtien tekninen suoritusvarmuus ohjelman sisällä.
Miksi nämä tehopäivät ovat juuri sinulle?
- Uusia näkökulmia: Opit ymmärtämään monipuolisen ohjelmaharjoittelun tärkeyttä ja erilaisten kohdennettujen harjoitusmuotojen arvoa ohjelmakokonaisuuden laadun nostamiseksi.
- Käytännöllisiä työkaluja: Harjoitteiden avulla pystyt siirtämään oppimaasi omaan kilpailuohjelmaasi Tehopäivien aikana ja jatkamaan ohjelmaharjoittelua uudella tasolla.
- Keskittäminen ja keskittyminen: Jokainen tehopäivä sisältää kaksi harjoitusta jäällä ja kaksi maalla, joiden tavoite on kehittää nimenomaan kilpailuohjelmasuoritustasi. Etsimme parhaat ratkaisut varmaan ja laadukkaaseen ohjelmasuoritukseen yhdessä sinun kanssasi.
- Henkilökohtainen valmennus: Tehopäivillä saat yksilöllistä ohjausta kokeneilta valmentajilta, jotka auttavat sinua tunnistamaan vahvuutesi ja kehittämään heikkouksiasi. Valjastamme parhaat ominaisuutesi ja taitosi hyötykäyttöön!
- Innostava ilmapiiri: Inspiroidu kannustavassa ilmapiirissä, jossa voit rohkeasti kokeilla uusia asioita ja löytää oman tyylisi esiintyjänä ja urheilijana.
TEHOPÄIVIEN HINTA 350 € (3 päivää)
(tai yksittäinen päivä 130 €)
Tehopäivät (3pv) sisältää:
- 6 jääharjoitusta
- 6 oheisharjoitusta
- Paneutumisen ohjelman toimivuuteen ja kehityskohtiin yksilöllisesti.
- Kestävät oppimisvälineet, joilla luistelija pystyy ylläpitämään laadun ohjelmaharjoittelussa ja ymmärtää kohdennetun harjoittelun hyödyt.
HUOM!
– Hintaan ei sisälly järjestettyä ruokailua (omat eväät mukaan).
– Harjoittelu tapahtuu päivittäin klo 9.30-17.00 välillä. Vahvistettu aikataulu lähetetään ilmoittautuneille muun infon yhteydessä lähempänä tehopäivien alkua.
– Tehopäiville otetaan mukaan 7-12 luistelijaa. Paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.
– Tehopäivät on tarkoitettu ensisijaisesti ISU-sarjoissa kilpaileville luistelijoille (A-silmuista ylöspäin).
ILMOITTAUTUMINEN: 12.4.- 9.5.2027
Ilmoittautuminen on sitova.
Lisätietoja Anniinalta, anniina@icery.fi / viestillä tai soittopyynnöt 050 599 5549.
